Povídání o knížkách


Verunka a kokosový dědek

napsal Pavel Šrut, nakladatele už nevím, ale dá se půjčit v pobočkách městské knihovny

Knížka je pozoruhodná jak báječnými ilustracemi, tak i velmi čtivým textem. Holčička Verunka má kokos, který se pro ni mění v dědka. Nemá vlastního dědečka a tak jí ho kokosový dědek nahrazuje. Zažije spolu s ním, babičkou Agátou, falešnými tetičkami a bezva kamarádem a jeho morčetem Fančou mnoho veselých příhod.

Knížka je psaná většími písmeny a jednotlivé příběhy jsou krátké, takže průměrně zdatný prvňáček si s nimi lehce poradí. A bavila i mne, takže je určitě vhodná i pro děti starší.
Klíčová otázka: Čeho je v lednu v Praze víc Verunek nebo Meruněk?


Příběhy tety Bašky - Už budeme hodní

napsala Baška Mydlíková, vydala Príroda v roce 2001, my jsme si jí půjčili v městské knihovně

Knížka je pozoruhodná jak báječnými ilustracemi, tak i velmi čtivým textem. Holčička Verunka má kokos, který se pro ni mění v dědka. Nemá vlastního dědečka a tak jí ho kokosový dědek nahrazuje. Zažije spolu s ním, babičkou Agátou, falešnými tetičkami a bezva kamarádem a jeho morčetem Fančou mnoho veselých příhod.

Krátké příběhy dětí, jakoby vystřižené ze skutečného života. V dobré polovině z nich se jistě poznají buď vaše děti, nebo vy sami. V těch zbývajících snadno identifikujete některé své známé, nebo jejich děti.

Každý příběh je poučný, ale tak nějak zakukleně, takže to nepůsobí násilně. U vnímavějších dětí by mohla knížka vést i k nápravě zlozvyků (pro Terezku to bohužel neplatí).

Rozhodně doporučuji k přečtení. Mimo jiné obsahuje i návod pro tatínky či maminky kuřáky jak ihned skoncovat s kouřením. (To je ostatně taky zlozvyk).

A nenechte se odradit ilustracemi, po chvilce přijdete na to, že nejsou tak příšerné jak se na první pohled zdá.


Kvik

napsali pánové Richard Kubeš a Luděk Jahoda a obrázky k ní nakreslil (spíše vylinorytil) dvorní grafik Pražské ZOO pan Michal Cihlář

Knížka je o malé zvědavé alce (severský ptáček) Kvikovi.Dočtete se v ní o uličníku Kvikovi, který se rozhodne vydat na jih, aby poznal jiná zvířátka a ohřál se na sluníčku. Cestou se setká s rodinou lovce Hendrika, najde zapomenutou chýši polárního vědce, na lodi dělá neplechy s kočkou Terezkou (mimochodem ta loď se jmenuje Královna Kristina) a zažije úžasná dobrodružství ve Stockholmu.

Podobně, jako snad ve všech dětských knížkách, je i v téhle pár nesmyslů (alespoň z pohledu dospělých), ale není jích zase tak moc.

Knížka je to veselá, napínavá, nekomplikovaná a svým způsobem i naučná.
A hlavně – nám se líbí.
Jo a vydalo ji nakladatelství Raketa v roce 2004 a my si jí půjčujeme v dětské knihovně.


Mauric a jeho cvičení hlodavci

je kniha od autora fantasy pana Terryho Pracheta. Podle mého názoru patří mezi jeho nějlepší a s úsměvem na rtech i zatajeným dechem jí jistě přečte i ten, kdo by jiné knihy tohoto autora nevzal do ruky ani v gumových rukavicích

Mauric je kocour, nadaný mimořádnými schopnostmi a darem řeči, který se spolu s neméně nadanými krysami a přihlouplým (ale to není tak jisté) chlapcem zabývá řemeslem, které by se dalo nazvat deratizací.

Jistě si domyslíte, že nepostupují běžným způsobem a tím štvou mnoho krysařů.

Pozoruhodné je, že dospělý v jednání mnoha postav zřetelně pozná četné postavičky z naší politické scény, což nechápu, protože autor je Angličan.

Knížku jsme doma (kromě malé Terezky) přečetli všichni (tatínek v rekordním čase) a tak jí snad mohu doporučit všem čtenářům od 11 let, kteří mají smysl pro legraci a nadsázku a nepřijde jim divné, že se krysa může jmenovat třeba Ďábelský guláš, Dochucovadlo nebo Nutriční hodnota.


Veverka Bára a její přátelé

napsala Martiny Drijverové

Tuhle knihu jsem zprvu hodnotila jako jednu z průměrných knížek pro děti, plnou veverek v zástěrkách vařících houbové polévky a krtků, co mají doma koberce a perou si prádlo v potoce. To všechno (nebo podobné věci) v ní opravdu je, ale je v ní i plno zajímavostí ze života lesních zvířátek. Vy možná víte, že dudčí hnízdo strašlivě smrdí, když mají dudci mladé, ale já jsem to dodnes netušila. Takže pokud překousnete ty ozástěrkované veverky a knížku přečtete, možná se i něco poučného dozvíte.

Vzhledem k těm veverkám je tahle knížka vhodná tak pro předškoláky a prvňáčky.