Rukodělky


1) Strašlivě klapací drak


Jedná se o starou skládanku, která se původně jmenuje „Hlava hada“. Skládáme jí z libovolně velkého čtverce (ideální je čtverec vyrobený z A4). Prostudujte si vedlejší obrázek a postupujte podle něj. Čtverec přeložíme napůl (a) a ještě jednou napůl až dostaneme úzký proužek (b). Další postup je dobře patrný z obrázků (c) až (h). Poté se vraťte do stavu (g).

Chlopně které vznikly nastříháme do tvaru zubů, do jedné špičky namalujeme oko (z obou stran), přilepíme uši a hlavu scvakneme abychom vyzkoušeli jestli klape.

 

 

Pak si připravíme ocas. Ustřihneme asi 5 cm široký proužek papíru (délku volíme úměrně k velikosti hlavy draka) který dole nastříháme do třepení a nahoře zastřihneme do špičky.

 

 

Kvalitní lepenkou přilepíme ocas drakovi za uši (musí dobře držet, bude se za něj tahat!).

Poslední fází je protažení nitě. Na dostatečně dlouhé niti nebo bavlnce uděláme velký uzlík, nebo na ní navlíkneme korálek a jehlou propíchneme dračí bradu a vrcholek hlavy (pokud vám to není jasné, což asi z mého popisu není, podívejte se na obrázek).

Uděláme očko na držení nebo zavěšení, uchopíme ho a zatáhneme draka za ocas. Pokud je udělaný správně, tak strašlivě klape. Pokud se sám neotvírá zkuste ho zmáčknout v místě kde je nalepený ocas a nebo ho udělat znovu, určitě se povede.

Nezapomeňte všechny sklady dobře přihladit !