Kiwi (Actinidia chinensis)


Tato rostlina u nás až tak běžná není. Já jsem získal její sazeničky od své úhlavní spolupracovnice Lídy, která jedno své v obchodě zakoupené kiwi uznala už nejedlým a místo aby jej vyhodila (jak by to udělala většina z nás) jej kydla do květináče, kde jí z toho po nějakém čase vyklíčila spousta malých kiwátek.

content_02.jpg

Protože kiwi patří mezi opadavé dlouhověké pravotočivé liány, po předpěstování doma jsme jej umístili na zahradu, kde se mu v létě velmi dobře daří. Problematické je zimování, protože zrovna tento druh velkoplodého kiwi nesnese teploty nižší než -12°C.

content_04.JPG

První zimu nám obě naše rostliny téměř vymrzly a až někdy v červnu se vzpamatovaly z toho šoku a začaly znovu růst.

content_06.JPG

Dalším problémem asi bude to, že kiwi je rostlina dvoudomá a proto je potřeba více rostlin, kvůli opylení a následné úrodě. Ale i bez úrody je to rostlina velmi hezká a zajímavá, mě osobně nejvíce imponuje krásně chlupatými listy. Po asi 5 letech se dokonce kiwi obalilo poupaty, ale nakonec z toho nic nebylo. Květy se bohužel vyfotit nepovedlo, ale vypadaly jako ostružinové.

content_08.JPG

Podle literatury lze kiwi množit i řízkováním a pěstovat podobně jako vinnou révu. Takže na podzim, když mráz spálil listy, jsme jeden šlahoun uřízli, nařezali na asi 10cm kousky (vždy s jednou boulí, co zbyla po listech) a zapíchali jsem je doma do hlíny. Výsledek vidíte na dalším obrázku. Na jaře pak šly ven na zahradu.

content_10.JPG

Ondra počítal, že když z každé rostliny přibyde každý rok 7 dalších, tak za 10 let budeme mít poměrně velikou plantáž. Takže už začínáme domlouvat kontrakty na odběr sklizeného lahodného ovoce...