Kolovýlet do polabí


Vyjeli jsme naším závodním vozem s koly na střeše směr Lysá nad Labem. Před mostem přes Labe u Litole jsme sjeli na navigaci, kde se dá u řeky dobře a legálně zaparkovat Naložili svačinu, nasadili helmy a nasedli na kola. Naše cesta vedla přes již zmiňovaný most na druhou stranu řeky do Litole, kde jsme se napojili na cyklostezku.

content_02.jpg

Stezka vede téměř pořád podél vody, převážně po hlinité, ale široké a dobře sjízdné pěšině. Cestou se můžete kochat pohledem na Labe (dá se v něm i koupat - vyzkoušeno), navštívit prodejnu a skanzen Botanikus v Ostré (pokud je otevřený a máte s sebou dost peněz), při troše štěstí vidět raky v ústí říčky Vlkavy (my jsme viděli dva usychající v bahně, které jsme zachránili), prohlédnout si prázdnou výrobní halu na předměstí Nymburka.

content_04.jpg

V Nymburku u nádraží v cukrárně Jahůdka si můžete dát bezva zmrzlinu či pohár (oboje tam mají ňam ňam). Pokud jste zdatní cyklisté můžete pokračovat ještě dál směrem na Poděbrady.

content_06.jpg

My jsme však přejeli drncavý železniční most a vydali se po druhém břehu Labe zpět k autu. Na zpáteční trase lze zhlédnout písečný přesyp v borovém lese u Pístů (nic moc), vykoupat se v nedaleké pískovně, prohlédnout si jak proplouvá remorkér zdymadlem, pokochat se šípatkou a lekníny rostoucími v řece nebo třeba uvidíte malého sumce číhajícího na kořist. Pokud za Nymburkem pojedete na konci zahrádkářské osady po asfaltce a ne po značce vedoucí lesem, projedete kolem koňského závodiště a možná, stejně jako my, uvidíte i nějaké koňské závody.

content_08.jpg

Trasa měří zhruba 42 km a je velmi příjemná, zvláště pokud neholdujete jízdě do vrchu.